Επική ανατροπή & προάγγελος πρόκρισης

Μέσα σε μια απίστευτη ατμόσφαιρα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει το ακατόρθωτο…ανατροπή από 2-0 σε 3-2 μέσα σε ένα ημίχρονο.

Μετά από μια κακή αρχή στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2 γκολ διαφορά μόλις στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Οι Ρώσοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 7ο λεπτό με γκολ του Ποπόφ. Τα λάθη της μεσαίας γραμμής του ΠΑΟΚ ήταν αυτά που τον πρόδωσαν και στο 17ο λεπτό με τον Πρόμες να σημειώνει το 2ο γκόλ για τη Σπαρτάκ.

Ωστόσο, η ψυχή των παικτών του ΠΑΟΚ δεν είχε μιλήσει ακόμη. Αρχικά με τον Πρίγιοβιτς στο 29 ο ΠΑΟΚ μειώνει σε 1-2 (με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι), ενώ στο 37 ο Λημνιός έφερε στο παιχνίδι στα ίσια ισοφαρίζοντας για το δικέφαλο. Στο 44 ήρθε η επική ανατροπή των παικτών του ΠΑΟΚ, με τον Πέλκα να διαμορφώνει το τελικό 3-2 για την ομάδα του δικέφαλου.

Ο Πέλκας ήταν ο παίκτης που έχασε μοναδική ευκαιρία να δώσει αέρα 2 τερμάτων για τον ΠΑΟΚ, καθώς στο 64 βγήκε τετ α τετ με τον Μαξιμένκο, αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω από αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα της Σπαρτάκ.

Στο 71 ο Πασχαλάκης ήταν αυτός που κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ, αποκρούοντας την εκτέλεση πέναλντι του Πρόμες.